Titulinis > Mokymosi objektai

Tekstų kūrimo laboratorija: laiškas (literatūrinis)

Kuo nuo kitų laiškų skiriasi literatūrinis laiškas?

Informaciniai laiškai dažniausiai rašomi realiems asmenims realiais klausimais realiame gyvenime, laukiant iš jų atsakymų.

Literatūriniai laiškai – tai grožinės literatūros tekstai ar literatūros kūrinių veikėjų laiškai – meninio vaizduotės pasaulio sudėtinė dalis.

Literatūriniai laiškai gali būti kuriami ne savo, o kokio nors kito asmens, augalo ar gyvūno vardu realiems ar įsivaizduojamiems adresatams – tai lyg ir žaismingas žaidimas, iš tikrųjų galintis kelti ir realaus gyvenimo klausimus (pvz., skruzdės laiškas žmogui).

Literatūriniai laiškai gali būti kuriami ir skaitytojų tam tikriems tautosakos ar grožinės literatūros kūrinių veikėjams ar net savo įsivaizduojamoms būtybėms – tai meninės kūrybos bandymai, kuriems pasitelkiama ir savo gyvenimo patirtis, ir išmonė (pvz., skaitytojo laiškas lietuvių pasakų trečiajam broliui, Mikei Pūkuotukui ar Tam-Tamui-Gagatui...).

Rengiantis juos rašyti, verta pasinaudoti informacinio laiško rašymo taisyklėmis bei konkrečiam kūrybiniam rašymui skirtomis gairėmis.

Laiškas lietuvių mitinei būtybei

Laiško mitinei būtybei kūrimo gairės (galima pasinaudoti arba ne)

1. Apgalvokite, kuri lietuvių mitinė būtybė jums įdomi, patraukli, su kuria norėtumėte pasikalbėti (nors svajonėse)...

Prisiminkite jas....

Pvz.: Lietuvių mitinės dievybės ir būtybės

Dangus

Dievas (pasaulio sukūrėjas)

Saulė (šviesos deivė, gamtos motina)

Mėnulis (laiko dievaitis)

Perkūnas (griaustinio dievas)

Žemė, žmogaus gyvenimas, namai

Medeina / Žvėrūna (miško žvėrių valdovė)

Žemyna (žemės derliaus deivė)

Bangpūtys / Vėjopatis (jūros ir marių valdovas)

Laima (žmogaus likimo deivė)

Giltinė (mirties dievaitė)

Ragana (miško dievaitė, aiškiaregė)

Laumė (vakaro ir vandenų dievaitė)

Austėja (bičių ir šeimos globėja)

Vaižgantas (linų, kanapių auginimo dievas)

Gabija (namų židinio dievaitė)

Kaukas (namų mitinė būtybė)

Aitvaras (namų mitinė būtybė)

ir kt.

Požemis

Velinas / Velnias (požemio valdovas, gyvulių globėjas)

Babaušis (naktinė būtybė, besislepianti namų kampuose)

Maumas (būtybė, gyvenanti šulinyje)

2. Išsirinkę dievybę ar būtybę pasidomėkite, ką apie ją žinote, paskaitykite lietuvių sakmių apie ją ir susikurkite tos dievybės ar būtybės įsivaizduojamą paveikslą (jei mėgstate piešti, galite net jį nusipiešti): kaip atrodo, kur gyvena, ką veikia, kokie santykiai su žmonėmis?

3. Pagalvokite, apie ką su pasirinkta dievybe ar būtybe norėtumėte pasikalbėti (galite remtis ir savo tikru gyvenimu, ir svajonėmis).

4. Prisiminkite laiško rašymo modelį.

5. Įsivaizduodami, svajodami kurkite ir rašykite.

6. Perskaitykite savo laišką tikrindami jo turinį, raišką, rašybą.

Sėkmės!

Pvz.: Laiškas Austėjai

Giliakalnio kaimas, 2010 metų vasara

Sveika gyva, Bičių deive Austėja!

Dėkui Jums, kad mūsų vasaros pilnos bičių dūzgesio pievose ir liepų žieduose, medaus kvapo... Nežinau, kokia Jūs, ar iš viso esate, bet įsivaizduoju Jus lyg margaspalvį vasaros pievos sapną, gal svajonę, nežinau...

Norėčiau Jums papasakoti apie savo senelį. Jis gyveno dideliame Aukštaitijos kaimo vienkiemyje. Iš vienos pusės savo sodybą buvo apsodinęs eglėmis, iš kitos – liepomis, ant kalnelio augo eilė vyšnių ir vienas šermukšnis, o viena sodybos pusė už klojimo buvo atvira saulei – ten plytėjo pieva, stovėjo aviliai ir dūzgė bitės. Kai senelis imdavo medų, visa mūsų sodyba kvepėdavo lauko pievų nektaru, mūsų, vaikų, nerimu (bijojome bičių įgėlimo) ir saldžiu šviežio medaus laukimu... Kai senelis mirė, mano dėdienė liepė pusseserei (ji iš mūsų, vaikų, buvo vyriausia) nubėgti prie avilių ir pabarbenti į juos – pranešti bitėms apie šeimininko mirtį, kad jos neužpyktų, nepaliktų savo namų ir mūsų sodybos...

Prašau Jūsų, Austėja, globokite mūsų senelio bites ir visas Lietuvos pievų ir miškų bites, kad mūsų vasaros ir žiemos kvepėtų medumi ir mes būtume draugiški, sveiki ir stiprūs....

Linkėjimai Jūsų dieviškų bičių šeimynoms, skalsių darbų!

Milda