Titulinis > Mokymosi objektai

Tekstų kūrimo laboratorija: knygos pristatymas

Knyga – tai vienas didžiausių žmonijos atradimų, keitęs ir keičiąs savo formas (nuo akmens, medžio, audinio, augalų lapų, kaulų, brangakmenių, metalo, odos, molio lentelių... iki popieriaus... kompiuterio ekrano... ir t. t.) ir turinį, bet gyvas tolei, kolei buvo, yra ir bus skaitytojų.

Knygų pirmtakai Lietuvoje – dideli akmenys su paslaptingais ženklais, kurių dar galima rasti įvairiose Lietuvos vietovėse. Pvz., su apskritimu ir kryžiumi – Klevėnuose (Anykščių r.), su žmogaus „pėda“ ir raidėmis – Veliuonoje (Jurbarko r.), su ženklais – Naujaežeryje (Kaišiadorių r.), su ženklais – Pavaiguvyje (Kelmės r.), Valiulio su ženklais – prie Svobiškėlio (Molėtų r.), Ramybės aukuras su ženklais – Daukonyse (Raviliškio r.), su ženklais ir skaičiais – Šešuolių miške (Ukmergės r.), su apskritimu ir kryžiumi – Kloviniuose (Utenos r.), su ženklais – Maseliškėse (Vilniaus r.), su runų ženklais – prie Bradeliškių (Vilniaus r.).

Pirmoji žinoma spausdinta lietuviška knyga – tai Martyno Mažvydo parengtas ir 1547 metais Karaliaučiuje išspausdintas katekizmas, kuris pradedamas paslaptingu užšifruotu tekstu – knygelės žodžiais skaitytojams: „Broliai seserys, imkit mane ir skaitykit, ir tatai skaitydami permanykit.“

Kaip pasirinkti knygą, kurią būtų įdomu pačiam perskaityti ir kitiems pristatyti, gali padėti draugų, mokytojų patarimai, asmeninė patirtis ar svetainėje parengtos rekomendacijos.

Patarimai, kaip pasirinkti knygą ir ją pristatyti

I. Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kokio tipo knygų aptarimui turėtumėte pasirengti ir ką žinote apie tokias knygas.

Pvz.

Ar žinote,

1) kas būdinga smulkiosios tautosakos knygoms?

2) kokie kūriniai sudaro pasakojamosios tautosakos knygas?

3) kokie rašytojai yra literatūrinių pasakų, pasakų-apysakų, padavimų, sakmių autoriai?

4) kurių rašytojų ir kurios knygos yra laikomos humoristinėmis / komiškomis / linksmomis?

5) kuriuose užsienio ir lietuvių rašytojų grožiniuose kūriniuose yra vaizduojami ir istoriniai įvykiai?

6) ar mėgstate nuotykių knygas, kokias esate skaitę, kas jose vyko nepaprasta?

7) kurių lietuvių poetų eilėraščiai jums patinka, ar esate skaitę jų poezijos knygų?

8) ar esate skaitę / vartę knygų, kuriose – dramos kūriniai, skirti vaidinti teatre, kuo įdomios šios knygos?

9) kokius tekstus esate skaitę apie sportą, kuo šie tekstai ypatingi?

10) kurias ir kurių rašytojų knygas apie savo bendraamžių gyvenimą esate skaitę, ką prisimenate?

Prisiminę tai, ką žinote apie šias knygas, pabandykite apibendrinti savo patirtį: kas būdinga šioms knygoms (forma ir turinys) – kuo jos panašios, kas skiriasi, kodėl.

II. Paskui vertėtų išsiaiškinti savo nuomonę apie pasirinkto tipo knygas (teigiama, neigiama, jokia, kodėl?) ir, nustačius nepalankų santykį, pabandyti save sudominti susipažinimo su šio tipo knygomis užduotimi, ieškant argumentų, kodėl tai galėtų (turėtų) būti įdomu, vertinga...

Pvz., galima būtų pažaisti Jėgos lauko žaidimą, brėžiant dviejų skilčių lentelę ir surašant tokių knygų skaitymo - ir +. Jei vienai (-am) nuobodu, galima būtų pasikviesti kitą žmogų padėti...

III. Kaip išsirinkti vieną knygą iš tam tikro tipo knygų gausybės?

1. Išklausyti mokytojo patarimų, kurias knygas jis rekomenduoja ir kur jų galima pasiskolinti.

2. Pasitarti su savo šeimos nariais ir susirasti jų rekomenduojamą knygą savo namų bibliotekoje – tai pats paprasčiausias kelias, dovanojantis gražių pokalbio apie knygas akimirkų.

3. Pasiteirauti tokio tipo knygų draugų, pažįstamų bibliotekose – tai būtų miela bendravimo ir bendradarbiavimo patirtis (pasiskolintą knygą palydės ir įdomūs komentarai...).

4. Apsilankyti mokyklos bibliotekoje ir susirasti reikiamų knygų skyrių bei gyvai naršyti po knygų lentyną ieškant to, kas patrauks akį, protą, širdį... Arba pasitarti su mokyklos bibliotekininke.

5. Internetiniame knygų kataloge, įvedus jus dominantį raktinį žodį (pavyzdžiui, jūsų krašto pavadinimą ir žodį tautosaka arba pasakos), galite surasti jums dar negirdėtų ir nematytų knygų... Jeigu ieškosite adresu www.libis.lt, tai sužinosite, kuriose Lietuvos bibliotekose jus dominanti knyga yra, ir galėsite iš jums artimiausios bibliotekos ją pasiskolinti.

6. Pasidomėti šio tipo rekomenduojamų knygų sąrašais lituanistinės svetainės bibliotekos 4 skyriuje Literatūros skaitytojo atmintinėir teirautis pasirinktos knygos bibliotekose.

IV. Susiradus pasirinktą knygą, reikėtų pasirengti jos skaitymui – tai knygos pirminė peržvalga. Kad būtų įdomiau ją skaityti, galima pastudijuoti jos pavadinimą, turinį, įvadą ir sugalvoti pirminę hipotezę – t.y. spėjimą, kuo ta knyga gali būti įdomi jums.

V. Knygos skaitymas. Skaitant galima rašyti knygos skaitymo dienoraštį, jame išsirašant jus sudominusias citatas (gražius poetiškus, linksmus žaismingus ar kt. posakius ) ir savas pastabas, mintis, teksto pratęsimus.

VI. Knygos aprašymas – pagal mokytojo pateiktą arba pačių pasirinktą formą aprašykite knygą.

VII. Knygos pristatymas – pagal pasirinktą pristatymo formą, klasės draugų pageidavimus, savo planą pasirenkite pristatyti knygą taip, kad ji sudomintų ir jūsų klasės draugus.

Pvz., galite žaisti vaidybinius žaidimus „Kelionės vadovai po lietuvių pasakų šalį“, „Dėmesio – poezijos knygų reklama!“, „Nuotykių knygų mugėje“, „Atpažink knygą – bendraamžį draugą!“ ar pan.

VIII. Knygų pristatymo aptarimas: ko tikėjotės, ko ne, kas nustebino, kas pradžiugino?