Išklausę tekstus, mokysitės apibūdinti veikėjus, veiksmo vietą, skirti temą ir pagrindinę mintį. Atlikę užduotis, suprasite tiesiogines ir perkeltines vaizdų reikšmes, atpažinsite, kurie įvykiai tikri, o kurie pramanyti, atskirsite grožinę literatūrą nuo dalykinės.
Skaitydami pasakas bei jų ištraukas išmoksite skirti literatūrinę ir liaudies pasakas. Susipažinsite ne tik su klasikinėmis pasakomis, bet ir su šiuolaikinių autorių kūriniais. Išmoksite apibūdinti pasakos veikėją, susipažinsite su kūrinio kompozicija. Išmoksite skirti temą ir pagrindinę mintį. Mokysitės apibūdinti pasakos veikėją.
Išklausę tekstus, mokysitės surasti ir įvertinti informaciją, nusakyti temą, pagrindinę mintį ir problemą, atpažinti menines priemones, grožinę literatūrą atskirti nuo negrožinių tekstų, tinkamai vartoti patarles ir priežodžius. Atlikę užduotis suprasite, kad liaudies pasaka gali būti susijusi ir su kitais tautosakos žanrais, mokėsite nusakyti veiksmo grandinę.
Pažiūrėję pagal Vytauto Račicko apsakymą sukurtą animacinį filmą „Mūsų senis besmegenis“, gilinsitės į kūrinio pasakotojo pasaulį, veikėjus, detalių prasmę, prisiminsite literatūrines sąvokas (tema, veiksmo vieta, laikas, veikėjas, pasakotojas, pagrindinė mintis). Naudodamiesi užduočių lapu, atidžiau tyrinėsite ir vertinsite animacinį filmą.
Klausydami tekstus susipažinsite su humoristiniais tautosakos ir dabartinės literatūros kūriniais. Atlikę užduotis, mokėsite atsirinkti reikiamą informaciją, suprasite tiesioginę ir perkeltinę posakių reikšmes, apibūdinsite veikėjus, susipažinsite su kalbinėmis ir meninėmis priemonėmis, tinkamai vartosite frazeologizmus, skirsite temą nuo problemos.
Skaitysite pateiktus tekstus ir mokysitės suformuluoti temą bei pagrindinę mintį, išmoksite skirti dalykinį ir grožinį tekstus. Išmoksite surasti tekste veiksmo laiko ir vietos nuorodas, mokysitės surasti meninės raiškos priemones, įvertinti teiginių teisingumą.
Pasižiūrėję animacinį filmą „Senas nebūtinai turi būti liūdnas“ mokėsite apibūdinti veikėjus, skirti temą ir pagrindinę mintį (idėją), teiginius pagrįsti tekstu. Galėsite atlikti kūrybinę užduotį „Vieno seno daikto istorija“.
Kelionė prasideda Lietuvos mokykloje, kurioje vyksta raštingiausio moksleivio konkursas. Antrasis konkurso etapas vyksta Vasario 16-osios gimnazijoje Vokietijoje, o trečiasis – Čikagos lietuvių bendruomenėje. Atlikdami užduotis skaitysite Lietuvos ir kitų Europos šalių rašytojų kūrinių ištraukas, kuriose pasakojama apie jūsų bendraamžių džiaugsmą ir rūpesčius. Trečiame lygyje sužinosite, kaip lietuvių kalbą ir papročius stengiasi išsaugoti Amerikos lietuviai.
Išklausę tekstus, mokysitės apibūdinti veikėjus, atpasakoti įvykius pagal jų seką, skirti temą ir pagrindinę mintį. Suprasite tiesiogines ir perkeltines vaizdų reikšmes, atpažinsite, kurie įvykiai tikri, o kurie pramanyti, atskirsite grožinę literatūrą nuo negrožinės, mokysitės apibūdinti meninę raišką.
Žaisdami leisitės į kelionę ieškoti Poezijos šaltinio. Pakeliui pasivaikščiosite po dvaro parką, apsilankysite vienoje gražiausių pavasario švenčių – Kaziuko mugėje ir pasidairysite po paslaptingą dvarą. Atlikdami užduotis mokysitės supraste poezijos kalbą, vaizdus ir prasmes.
Skaitydami ištraukas iš grožinės literatūros kūrinių mokysitės suprasti save ir bendraamžius bei su jais bendrauti, prisiminsite tautosakos pasakojimus ir iš jų pasimokysite gyvenimo tiesų, suprasite, kaip reikia bendrauti su neįgaliu draugu.
Išklausę tekstus suprasite, kokią reikšmę turi informacijos tikslumas, sužinosite, kad teiginius reikia pagrįsti. Atlikdami užduotis mokysitės atpažinti tekste teigiamas vertybes, teiginius pagrįsti citatomis, įvertinti jų teisingumą, nusakyti temą ir pagrindinę mintį. Atpasakosite įvykius pagal jų seką, savo kalboje mokysitės vartoti patarles bei priežodžius.
Skaitydami lietuvių autorių kūrinius apie praeitį gilinsitės į mūsų tautos garbingą istoriją, ją aptarsite, nusakysite kūrinių temą, pagrindinę mintį, įvertinsite teiginių teisingumą, mokysitės pagrįsti teiginius, parinkti tinkamas citatas.
Kelionę pradėsite vienintelio Europoje lėlių vežimo teatro kiemelyje. Kartu su aktoriais pailsėdami ir vaidindami keliausite į teatro festivalį, kuris įvyks Palangoje. Atlikdami užduotis sužinosite lietuvių liaudies žaidimų, susipažinsite su po kaimą klajojančiais persirengėliais, sužinosite, kokie svajingi ir sumanūs prozos tekstų veikėjai, sužinosite teatro istoriją.
Šis mokymosi objektas supažindins jus su drama. Klausydami tekstus sužinosite, kas yra teatras ir kuo ypatinga draminė kalba. Pasimokysite sukurti savo namų ar klasės teatrą. Atlikę užduotis mokėsite atsirinkti reikiamą informaciją, žinosite, kaip nusakyti teksto temą, problemą bei pagrindinę mintį. Mokėsite dramos kūrinį palyginti su kitais tautosakos ir grožinės literatūros tekstais.
Rinkinyje pateikiami tekstai jus supažindins su Užgavėnių persirengėliais bei vaidinimais, kuriuose jie dalyvaudavo. Grožinės literatūros kūrinių ištraukos padės išmokti nusakyti temą, pagrindinę mintį, susipažinti su vaikų vaizduotės žaisme, prisiminti lietuvių tautosaką.
Perskaitę pateiktus kūrinius ar jų ištraukas mokysitės suprasti meninio pasaulio sąlygiškumą, lyginsite grožinį ir negrožinį tekstą, suprasite, kokį pasaulio vaizdą pateikia melų pasakos. Mokysitės pagrįsti nuomonę, atpažinti autoriaus tikslą, kūrinio ar jo ištraukos temą, pagrindinę mintį, atpažinsite kūrinio veiksmo vietą ir laiką.