Titulinis > Temos > Gimtieji namai

Gimtieji namai (nr.: 36)

Gimtųjų namų raktas – lietuvių pasakojamoji tautosaka vakar, šiandien, rytoj. Skaitydami, klausydami, žaisdami aptarsite lietuvių sakmes, padavimus ir pasakas. Žiūrėdami animacinį filmą „Varpo pelkė“ suprasite, kas jungia padavimų laikus ir dabartį. Kursite savo tekstus, jungiančius tautosaką ir dabartį. Mokysitės rašyti priebalsius ir skirti vienarūšes sakinio dalis. Atlikdami užduotis mąstysite, kodėl kiekvienam žmogui svarbu turėti ir mylėti savo gimtuosius namus, o išvykus – skubėti sugrįžti.

Temos veiklos

Kas senovėje jūsų bendraamžiams sekdavo sakmes, padavimus, pasakas? Kodėl senovės žmonės turėjo gerą girdimąją atmintį? Kodėl ir mūsų laikų žmonėms svarbu išmokti klausytis, išgirsti ir įsiminti? Klausydamiesi mokslininko N. Vėliaus minčių, lietuvių pasakos, interviu su poetu M. Martinaičiu bei jo pjesės-pasakos „Pelenų antelė“ ištraukos ir atlikdami užduotis lavinsite savo girdimąją atmintį bei stengsitės suprasti patys.
Ar reikalingos šiuolaikiniam žmogui pasakos, kūrybos atradimų džiaugsmas, gimtieji namai? Minčių žemėlapis padės mokytis planuoti interviu, komikso paveikslai – kurti stebuklų pasaką. Su draugais leisite laikraštį apie savo gimtinę, rašysite laiškus, kursite kvietimus, rengsite pasakų knygų pristatymus, pasakų veikėjų charakteristikas, kursite sakmes.
Ar mokate supanašėjusių priebalsių rašybos ir vienarūšių sakinio dalių skyrybos taisykles, ar gebate jas taikyti rašydami? Prisimindami lietuvių padavimų sampratą bei lietuvių tautosakos ir V. Krėvės sukurtus padavimus kartositės ir praktiškai tobulinsite savo rašybos ir skyrybos gebėjimus.
Kodėl įdomu skaityti ir naujai suprasti senųjų laikų lietuvių mitologines sakmes, ką nauja jos gali atskleisti atidžiam šių laikų skaitytojui? Skaitydami mokslininko N. Vėliaus aiškinimus, lietuvių mitologines sakmes ir M. Vainilaičio eilėraštį, galėsite įminti lietuvių pasakojamosios tautosakos paslaptis.
Ar žaidžiant galima patekti į lietuvių pasakojamosios tautosakos laikus, mokytis priebalsių rašybos, kurti savo pasaką? Atlikdami „Labirinto“ užduotis tobulinsite rašybos įgūdžius, „Istorijos“ paveikslėliai ir posakiai padės sukurti stebuklinę pasaką, o „Kelionės“ žaidimas pakvies į Lietuvos senovės laikus prisiminti lietuvių etiologinių bei mitologinių sakmių ir padavimų pasaulį.
Ar susimąstote, kas sieja senelių, tėvų ir jūsų kartas, kodėl svarbu išsaugoti mus jungiančius pasakojimus? Pažiūrėję animacinį filmą „Varpo pelkė“, suprasite, kaip iš kartos į kartą perduodama tautosaka. Kūrybinės užduotys kvies apsidairyti aplinkui ir su draugais pabūti tautosakos tyrėjais.

Atlikdami testo užduotis galėsite pasitikrinti, kaip supratote temos mokymosi objektuose pateiktą medžiagą.

Peržiūrėta: 139