Titulinis > Temos > Pasakų kalnas

Pasakų kalnas (nr.: 43)

Kopimas į Pasakų kalną – tai rašytojų ir savo vaizduotės pasaulių pažinimas. Skaitydami, klausydami ir žaisdami tyrinėsite literatūrines pasakas ir apysakas-pasakas. Žiūrėsite ir aptarsite animacinį filmą-pasaką „Ką kuždėjo Nidos kopa“. Rašydami ir žaisdami mokysitės įveikti nosinių balsių rašybos ir kreipinio skyrybos sunkumus. Kursite savos išmonės tekstus. Mokydamiesi svarstysite, iš kur ir kaip gali rastis žmonių kūrybos stebuklai.

Temos veiklos

Kuo skiriasi literatūrinių pasakų suvokimas, jų klausantis? Ar sugebate atidžiai klausytis, įsiminti ir suprasti pasakas? Klausydamiesi prancūzų rašytojo A. de Sent-Egziuperi laiško, lietuvių rašytojo J. Žilinsko autobiografijos, jų bei brolių Grimų, J. Gorderio kūrinių ištraukų ir atlikdami užduotis mokysitės atsirinkti reikalingą informaciją, apibūdinti veikėjus, veiksmo vietą. Lavinsite gebėjimus skirti temą ir pagrindinę mintį, suprasti tiesiogines ir perkeltines meninių vaizdų reikšmes, atpažinti, skirti tikroviškus įvykius nuo pramanytų, grožinę literatūrą – nuo negrožinės.
Kodėl kūrėjai laikomi burtininkais? Kursite stebuklus: komiksą apie veikėjų išgyvenimus paslaptingoje pilyje, rašinį apie nebūtą atsitikimą, laikraštį, kurio net pavadinimas yra mįslingas. Minčių žemėlapis padės palyginti literatūrinę pasaką su tradicine. Pristatysite perskaitytą literatūrinės išmonės knygą ir, žinoma, išmoksite rašyti prašymą į Burtininkų mokyklą.
Ar suprantate, kuo gali būti ypatinga nosinių balsių rašyba žodžių šaknyse ir kreipinio skyryba? Kaip jums sekasi tokius žodžius rašyti, o kreipinius – atskirti ir išskirti? Tobulinti savo rašybos bei skyrybos įgūdžius galėsite prisimindami H. K. Anderseno, A. Vaičiulaičio ir J. Jankaus pasakas.
Ką įdėmiam skaitytojui gali atskleisti literatūrinės pasakos? Skaitydami H. K. Anderseno laišką, ištraukas iš H. K. Anderseno, S. Nėries, A. Vaičiulaičio, V. V. Landsbergio pasakų bei atlikdami užduotis mokysitės apibūdinti veikėjus, nusakyti temą, pagrindinę mintį, lyginti jas su liaudies pasakomis. Ieškosite atsakymų į klausimus – iš kur, kaip, ir kodėl gimsta literatūrinės pasakos.
Ar smagu žaidžiant įsigilinti į literatūrinių pasakų pasaulį ir patobulinti nosinių balsių rašybos žodžių šaknyse įgūdžius? „Labirinte“ su H. K. Anderseno pasakų veikėjais kartositės nosinių raidžių rašybą žodžių šaknyse. „Kelionės“ žaidimas pakvies įminti H. K. Anderseno, A. de Sent-Egziuperi, V. Krėvės, A. Vaičiulaičio, J. Jankaus, V. Žilinskaitės kūrybos minkles. Atsivertę „Istorijos“ puslapį, galėsite patys kurti šiuolaikinę iliustruotą pasaką.
Ar susimąstote, kaip rašytojų patirtis tampa grožiniu kūriniu, o meninio teksto žodžiai virsta dailininko piešiniais ir sukuriamas vaizdinis tekstas? Žiūrėdami animacinį filmą „Ką kuždėjo Nidos kopa“, sukurtą pagal A. Vaičiulaičio literatūrinę pasaką „Nidos žvėrys“, ir atlikdami užduotis mokysitės pasakojimo sandaros, apibūdinti veikėjus, suvokti perkeltines vaizdų reikšmes, atskirti temos ir pagrindinės minties formuluotes, sieti filmo fragmentus su Lietuvos pamario krašto kultūra.

Atlikdami testo užduotis galėsite pasitikrinti, kaip supratote temos mokymosi objektuose pateiktą medžiagą.

Peržiūrėta: 297