Titulinis > Temos > Teatro aikštė

Teatro aikštė (nr.: 35)

Kas sieja gyvenimą ir teatrą, teatrą ir gyvenimą? Galvosite skaitydami, klausydami dramos tekstų, žaisdami, žiūrėdami filmą apie lėlių teatrą „Kartais vaikiškos svajonės išsipildo“, kurdami savo dramos formų tekstus ar net spektakliuką. Galėsite mokytis priesaginių žodžių rašybos ir tiesioginės kalbos skyrybos, o žaisdami pateksite į rašymo, literatūros ir savo vaizduotės teatrą.

Temos veiklos

Koks gali būti teatras? Kur gali vykti vaidinimai, kas ir kaip gali vaidinti? Ar esate klausę spektaklių įrašų, žiūrėję lėlių teatro vaidinimų? Klausydami tekstų apie teatrą, rašytoją H. K. Anderseną, interviu su aktore N. Gelžinyte ir M. Martinaičio, V. Palčinskaitės, A. Gudelio pjesių ištraukų bei atlikdami užduotis aiškinsitės, kas yra teatras ir kuo ypatinga dramos kalba, kuo dramos kūrinys skiriasi nuo kitų literatūros rūšių, kokias prasmes gali suvokti atidus klausytojas.
Kuo žavi teatro pasaulis jo dalyvius – kūrėjus ir žiūrovus? Minčių žemėlapis padės mokytis planuoti šventės scenarijaus rašymą, komikso paveikslėliai – kurti istoriją apie išvyką į teatrą. Su draugais leisite laikraštį „Užkulisiai“, rašysite laiškus teatro direktoriui, kursite spektaklio programėles ir švenčių scenarijus, rengsite spektaklių pristatymus, veikėjų charakteristikas, rašysite rašinius.
Ar esate skaitę J. Šukio knygelę „Gramatikos šalyje“, kurios veikėjai – žodžiai – lyg teatre keičia savo pavidalus? Ar pamenate, kurią žodžio dalį vadiname priesaga, kokius žodžius – tiesiogine kalba? Kuo ypatinga veiksmažodžių, prieveiksmių ir būdvardžių laipsnių priesagų rašyba? Kaip skiriama tiesioginė kalba? Prisimindami lietuvių tautosakos bei S. Kūlidž ir F. Erlingsono apysakų veikėjų žaidimus mokysitės priesaginių žodžių rašybos ir tiesioginės kalbos skyrybos.
Kur pasaulio, lietuvių tautos, kiekvieno žmogaus teatrinių žaidimų pradžia? Apie tai susimąstyti kvies mokslininkų tekstai bei ištraukos iš S. Kūlidž, Šatrijos Raganos, B. Sruogos, L. Volkerio kūrinių. Skaitydami ir atlikdami užduotis mokysitės rasti reikiamą informaciją, pagrįsti išvadas, susipažinsite su teatro ištakomis, drama ir jos veikėjais, gilinsitės į prozos ir dramos kūrinių veikėjų vaizduočių pasaulius.
Ar pamenate vaikystės vaidybinių žaidimų paslaptis? „Labirinte“ mokysitės priesaginių žodžių rašybos, „Istorijos“ žaidimas pasiūlys paveikslėlių ir idėjų iliustruotai pjesei kurti ir knygelei išleisti. „Kelionėje“ keliaudami su Lėlių vežimo teatru mokysitės įminti lietuvių žaidimų, papročių, teatro ypatybes, J. Biliūno, Šatrijos Raganos, V. Krėvės, I. Šeiniaus meninių vaizdinių prasmes.
Ar esate buvę lėlių teatre? Ar girdėjote apie nepaprastą Panevėžio lėlių vežimo teatrą? Pažiūrėję filmuotą pasakojimą „Kartais vaikiškos svajonės išsipildo“ ir atlikdami užduotis mokysitės pasakojimo, cituoti, kalbos vaizdingumo, su draugais galėsite kurti lėlių spektaklį.

Atlikdami testo užduotis galėsite pasitikrinti, kaip supratote temos mokymosi objektuose pateiktą medžiagą.

Peržiūrėta: 61